Урок 47
Тема:
Неологізми, їх стилістичні функції
Мета:
-
поглибити знання про неологізми та
засвоїти їх стилістичні функції;
-
розвивати розуміння взаємозв’язків між
мовними явищами і суспільними реаліями;
-
виховувати прагнення десятикласників до
підвищення культури власного мовлення.
Тип
уроку: поглиблення та засвоєння нових знань.
Хід уроку :
І.
Організаційний момент
1.1 Перевірка присутності
учнів на уроці
1.2 Перевірка готовності
учнів до уроку
II.
Ознайомлення учнів із темою, метою та завданнями уроку.
2.1 Оголошення
вчителем теми, каліграфічний запис на дошці
2.2 Мотивація навчальної діяльності
2.2.1.Вступне слово вчителя.
Сьогодні на уроці ми
будемо говорити про неологізми. Чи
знайоме для вас таке поняття? Що таке неологізми?
Відповіді:
Знайоме. Неологізми
— слова, якими утворюється з розвитком науки . техніки, суспільства, або утворення для творчих намірів письменнника.
III.
Актуалізація опорних знань
3.1 Робота з
підручником
Розгорніть підручники на сторінці 143 Вправа 198.
Прочитайте речення. Знайдіть неологізми. Яку
стилістичну роль вони виконують?
1. Повесіння парує, ряхтить і підходить до самої хати;
Ти й сам був наструнчений, немов орган... (А. Малишко). 2. Навпомацки в зеленім
темновинні він рушив до тебе (М. Вінграновський). 3. Спікер має бути
врівноваженим, передбачливим і принциповим.
3.2 Слово вчителя
Неологізми — слова, якими оновлюється лексика
відповідно до нових потреб суспільства (парламент, мерія, бізнес-клуб, інтернет
кафе) або творчих намірів письменника (зорехмарний ряд, води сніготалі); вони
не належать до активного словникового запасу мови, принаймні до того часу, поки
остаточно не засвояться мовою і не втратять відтінку свіжості й незвичності.
У науковому і публіцистичному стилях неологізми
виконують в основному номінативну функцію, а в творах художньої літератури
використання неологізмів — авторських новотворів пов’язане, з яскраво вираженим
стилістичним завданням.

Неологізми бувають двох типів: загальновживані та
індивідуальні.
Індивідуальні неологізми письменників-реалістів
збагачують художній стиль мови і його виражальні засоби. Вони творяться в межах
словотворчих і граматичних закономірностей загальнонародної мови (підхмар’я,
золотохвильний, розкрилити).
Стилістично забарвлені неологізми мають художнє,
образне спрямування і естетично-виховне значення.
IV.
Узагальнення вивченого матеріалу
4.1 Самостійна робота на картках
Прочитайте неологізми. Складіть із ними речення.
Спонсор, менеджмент, вірусологія, лесезнавство,
біонавти, багатотиражна, профвідпустка, гвардія.
4.2 Тренувальні вправа
Прочитайте
індивідуальні неологізми. Складіть із ними словосполучення. Запишіть. Визначте
стилістичний відтінок неологізмів.
Дзвінкостеблий, живоносне, цвіть, розпрозорилась,
колисково, майбуття, широкополий, крутоберегий, самодзвонний, сивінь,
високочолий, медоцвіт.
4.3 Робота з підручником
4.3.1 Вправа 205 на сторінці . 143 .Перепишіть
речення. Зверніть увагу на авторські неологізми.
Як вони впливають на стиль?
1. Не дивися так привітно, яблуневоцвітно (П. Тичина).
2. Не милуй мене шовково, Ясносоколово (П. Тичина). 3. Сестру я Вашу так любив
— Дитинно злотоцінно (П. Тичина). 4. Вже небо не біжить тим синьо-білим бігом В
своєму зорехмарному ряду (М. Вінграновський). 5. Зазимую тут; залітую, В цій
великій хаті не своїй. У кутку відтихну, відлютую, Намовчусь у темряві німій
(М. Вінграновський). 6. Десь на горизонті хмара-хустка Манить вдаль, мов
дівчина у сад, І весни такі пахучі згустки Розплескалися об голубий фасад (В.
Симоненко).
4.3.2 3
поданими неологізмами-словосполученнями складіть речення і запишіть.
Підкресліть усі члени речення. Проаналізуйте стилістичну роль неологізмів. Яку
синтаксичну роль вони відіграють?
Чорнобривий день, серцем кучерявий (П. Тичина), Пахуча
темрява (М. Рильський), без’язика вулиця (В. Маяковський).
4.4 Робота з
підручником
Прочитайте текст. Що сказав про неологізми М.
Рильського відомий мовознавець академік Л. Булаховський. Випишіть неологізми М.
Рильського. З якими словами ви могли б їх поєднати?
Добре виконують естетично-зображальну функцію в
поезіях М. Рильського створені ним неологізми зимовозвукий, бурно-плинний,
веселокрилий, вихрогривий, ясносиній, окучерявлений, стополосся, лісолюб,
розкришити, празима. Про такі неологізми Л. Булаховський сказав: «Хай вигадані
відповідним художником слова нові слова залишаються назавжди тільки його
словами, хай вони не надходять до активного фонду загальної мови,— але там, де
їх ужито, вони яшвуть і довго житимуть своїм повним художньо-естетичним життям.
На своєму місці вони є збагаченням мови як засобу служити виявом певної дійової
образності та емоційності і, подобаючись хоча б певному колу читачів, тим самим
виправдовують своє народження і своє існування».
4.5 Робота біля
дошки
Розгорніть
підручники на сторінці 144 вправа 202 .Виразно прочитайте речення. Знайдіть у
них авторські неологізми. Яка їх стилістична роль? 2-3 речення (на вибір)
запишіть. Визначте тип і вид виписаних вами речень. Хто бажає працювати біля
дошки?
1. Ходить полем молодистим,
Гонить хвилю з краю в край
Золотистий, колосистий,
Яронистий урожай (А.
Малишко)
2. Ти нам дав і
віру й сили,
Краю мій багрянокрилий. (В. Сосюра)
3. Послухай
пісшо, що в блакиті
Летить, як сокіл-яснозір. (М. Рильський)
4. За колоссям
яровистим,
За ліском березолистим
Грають сурмачі. (А.
Малишко)
5. Слава сонцю
молодому
В світоносній вишині. (С.
Олійник)
V. Систематизація й узагальнення засвоєного на
уроці
5.1 Бесіда за питаннями
1. Що називається неологізмами? ( Неологізми - це новостворені слова, значення слів, словосполучення,
що з'явилися в мові й ще не перейшли до розряду загальновживаних.)
2. Наведіть приклади загальновживаних і індивідуальних
неологізмів( брокер, холдинг, хенймейд –
загальновживані, віровикрадач, скандалотворець – інидвідуальні.)
3. Як утворюються неологізми? (Відповідно
до нових потреб суспільства (парламент, мерія, бізнес-клуб, інтернет кафе) або
творчих намірів письменника утоврюються нові слова, слосполучееня поки вони не
засвояться або ж навпаки.)
4. Яку стилістичну роль вони відіграють? (Неологізми увиразнюють мовлення та
висловлювання, надаючи нового динамічного характеру)
VI. Підсумок уроку
6.1 Слово вчителя
Тому процес створення неологізмів йде постійно, і нові
слова виникають мало не щодня. Деякі з них запозичуються з інших мов, деякі
виникають в результаті злиття кількох слів. Часом абревіатури і скорочення
починають жити своїм незалежним життям, стаючи повноцінними словами, а іноді
звичне слово набуває нового змісту, докорінно відмінний від початкового.
VII.
Домашнє завдання
7.1 Підберіть
найбільш поширені загальновживані неологізми, що відносяться: а) до
громадсько-політичного життя; б) науки і
техніки; в) медицини; г) культури.
7.2 Перепишіть
речення. Знайдіть індивідуальні неологізми і поясніть їх стилістичну роль.
1. Україно моя!
Чисті хвилі ланів, Променисті міста, голубінь легкокрила (М. Рильський). 2.
Брати мої любі, милі, Вольні, труднокрилі (П. Тичина). 3. Весна, весна! Яка
блакить! Який кругом прозор! Садками ходить брунькоцвіт, А в небі злотозор! (П.
Тичина). 4. Горіло стокомбайнове йоле, палахкотіла пуста солома, але коли були
вже недалеко, сотні їх снопастих, важких, покірних, стояли по схилу... (О.
Гончар).
Коментарі
Дописати коментар